X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
پایگاه اینترنتی رسمی علی کریمی
:.علی کریمی:. .: Ali Karimi :.
سه‌شنبه 7 آذر‌ماه سال 1385
از نفس افتاده!
پشت چهره بازیکنى که به راحتى مقابل دوربین تلویزیونى از خداحافظى حرف می‌زند، آتشى برپاست. هر چند مثل همیشه، بدون تغییر چهره، باملایمت از اتفاقى مهم حرف می‌زند، ولى باید گفت او همان بازیکنى نیست که در آن شب تابستانى، مونیخ را برگزید. تصویر کریمی‌در دیدار با کره، تصویرى از مرد شکست خورده‌ای بود که حالا با سرافکندگى کامل باید مونیخ را ترک می‌گفت.
سرمنشأ تمام این اتفاقات به شب بازى با‌هامبورگ برمی‌گردد. یک تکل خشن روى مچ على کریمى، براى دورى چند ماهه او از فوتبال کافى بود. در آستانه جام جهانى هر تلاشى براى بازگشت او صورت گرفت؛ فیزیوتراپى مداوم، آب درمانى، فعالیت زیرنظر متخصصان و... در نهایت برانکو ایوانکوویچ سرمربى تیم ملى رسماً اعلام کرد کریمی ‌بدون مشکل در جام جهانى بازى خواهد کرد. 

این اتفاق رخ داد اما خاطره تلخ حذف از جام جهانى بعدها در ذهن شماره ،۸ جاى خود را به خاطره بدترى هم داد؛ مصدومیت خفیف على کریمی‌در تمرین بایرن .

در آستانه آغاز فصل ۲۰۰۶ ـ ۲۰۰۵ این می‌توانست براى جادوگر بدترین خبر باشد. درست در روزهایى که او با پاى جراحى شده و عصاهاى خسته کننده، تک و تنها در گوشه‌ای از مونیخ افتاده بود، بایرن تمرینات سنگین بدنسازى را پشت سر می‌گذاشت. همه چندین گام بیشتر برداشته بودند اما على نه تنها پیشرفتى نداشت، بلکه گامی‌به عقب تر گذاشته بود. ابوالفضل جلالى مدیر برنامه‌هاى او می‌گوید: همین مصدومیت على را نابود کرد وگرنه الان شرایط به طور کلى فرق می‌کرد. 

بعدها، زمانى که کریمی ‌دوران مصدومیت را پشت سر گذاشت، بوندس لیگا تنها چند هفته از بازیهاى خود را آغاز کرده بود. اما شرایط درست مثل دوران مصدومیت بود. کریمی‌تمرینات را استارت زد، بى آن که شانسى براى حضور در ترکیب بایرن داشته باشد.  

جذب فان بومل ثابت می‌کرد، ماگات علاقه‌ای براى جایگزینى کریمی‌به جاى میشائیل بالاک، ستارة جدا شده بایرن ندارد. 
جلالى می‌گوید: کریمی‌از همان زمان تصمیم به جدایى گرفت. او انگیزه‌ای براى ادامه کار نداشت. بعد از گذشت یک سال، تلاشى براى یادگیرى زبان انجام نمی‌داد. پس، دلیلى وجود نداشت فیلیکس ماگات شماره ۸ دوست داشتنى را در ترکیب بگذارد.

این اتفاق درست یک سال بعد از برنامه ویژه RTL رخ داد. برنامه‌ای که در زمان پیوستن على کریمی‌به بایرن از این شبکه پخش شد و تنها به دریبل‌هاى جادویى او اختصاص داشت. اما حالا وضعیت، ۱۸۰ درجه تغییر کرده بود. ماگات به روزنامه اشپورت بیلد می‌گوید: یکى از راه‌هاى رسیدن به موفقیت در آلمان یادگیرى زبان است، ولى على انگیزه‌ای نشان نمی‌دهد. بى انگیزگى شماره۸ در ادامه فصل، او را به بازیکنى نیمکت نشین تبدیل کرد. بازیکنى که تنها براى پایان فصل لحظه شمارى می‌کرد و می‌کند!

ابوالفضل جلالى توضیح می‌دهد: وقتى بازیکنى از کشورى بدش می‌آید براى یادگیرى زبان تلاش نمی‌کند. على چنین شرایطى را دارد. نمی‌خواهد یک لحظه هم در آلمان بماند. او اگر می‌توانست همین امروز بایرن را ترک می‌کرد. 

موضوع بسیار جدى است. على کریمی‌به هم ریخته تر از هر زمان دیگرى است. حتى از سال‌هایى که مشکلات تجارى اش با حامد کاویانپور، باعث قطع رابطه این دو شد. وضعیت نامناسب او در بایرن، رابطه شکرآب شده با ماگات، تنهایى در مونیخ، بن بست کارهاى تجارى و... 

و انگار تنها حرف‌هاى بکن باوئر لازم بود: کریمی‌ بازیکنى در کلاس جهانى نیست. حالا شاید بهتر بتوانید وضعیت شماره ۸ را درک کنید. حالا شاید بهتر بفهمید که حرف‌هاى على کریمی ‌بعد از بازى کره یک شوخى نبوده. وضعیت جادوگر از خط قرمز گذشته، آنچنان که ابوالفضل جلالى می‌گوید: حالش از فوتبال به هم می‌خورد، اگر انگیزه مالى نبود همین امروز خداحافظى می‌کرد. 

حتى پول‌هاى قلمبه اعراب هم براى وسوسه جادوگر، مجذوب کننده نیست. انگار فوتبال، کریمی‌را نابود کرده است. دریبل‌هاى استثنایى، لایى انداختن به بالاک و خیلى از صحنه‌هاى دیدنى از بازى جادوگر فقط در خاطره‌ها مانده.

کریمى، فرارى!
رفتارش تغییر کرده. علاقه‌ای به پیشرفت ندارد. مهدى مهدوى کیا را ببینید. دال او را نمی‌خواهد ولى می‌ماند و می‌جنگد. آخر خودش را اثبات می‌کند... و ابوالفضل جلالى می‌گوید: کریمی‌ویژگى‌هاى کیا را ندارد. 

روحیه جنگندگى ندارد. اگر مدتى روى نیمکت بنشیند، تنها تصمیم به جدایى می‌گیرد. درست مشابه وضـــعیـت فـــعــلــى. او از نیمکت نشینى بدش می‌آید، اما مگر از اول نمی‌دانست حضور در تیمی‌ مثل بایرن، چنین احتمالاتى در پى دارد؟ او زمانى حتى گفته بود: نیمکت بایرن هم ارزش دارد. اما جلالى حرف دیگرى می‌زند: یک وقتى هست که شما تنها مشکل فوتبالى دارید. تمام تمرکز را می‌گذارید روى حل این مشکل. کریمی‌ ولى هزار تا مشکل دیگر دارد. در توضیح این مشکلات، تنهایى در مونیخ را باید در ابتدا آورد.

خانواده کریمی ‌در تهران زندگى می‌کنند. دو پسر و همسرش هیچ وقت براى اقامت به آلمان نرفتند. عدم برقرارى ارتباط با بایرنى‌ها مشکل دوم است. عدم یادگیرى زبان، حتى بى محلى‌هاى ماگات را در پى داشته. کارهاى تجارى او هم به بن بست خورده. می‌گویند زمین‌هایى خریده که امروز صد تا صاحب پیدا کرده!

براى کریمی ‌هیچ چیز روند عادى‌اش را طى نمی‌کند. حتى خبرنگاران آلمانى هم با او چپ افتاده‌اند. شبکه ZDF هم اخیراً براى خراب کردن جادوگر، باخت مقابل ‌هانوفر را به عملکرد ضعیف کریمی‌ ربط داد. 

جلالى می‌گوید: على رابطه خوبى با خبرنگاران ندارد. زیاد دنبال شهرت نیست. به همین خاطر معمولاً به آنها کم توجهى می‌کند. پس انتشار اخبار جدایى کریمی ‌و اختصاص دادن نمره‌هاى ضعیف به او بى منشأ نیست. این که شبکه ZDF با پخش تصاویر پاس‌هاى اشتباه على در جریان بازى با‌ هانوفر به نوعى تمام تقصیرات شکست یک - صفر را به گردن شماره ۸ می‌اندازد، به خود او ربط دارد. جلالى این موضوع را تأیید می‌کند: چند بار با او تماس گرفته‌اند، وقتى می‌فهمد خبرنگاران آلمانى هستند، گوشى را قطع می‌کند! به همین خاطر با على چندان خوب نیستند. او در جریان تمرینات بایرن هم به خبرنگاران اهمیت چندانى نمی‌دهد و معمولاً از دست آن‌ها فرارى است.

عرب‌ها دندان تیز کرده اند
سال۲۰۰۲ است. ورزشگاه آل مکتوم، اغلب تماشاچیان تنها براى تماشاى دریبل‌هاى شماره ۸ به ورزشگاه آمده‌اند. على کریمی‌ در اغلب بازى‌ها یا گل می‌زند یا گل می‌سازد. 

رییس باشگاه الاهلى که شهردار دبى هم هست می‌گوید: دوست دارم کریمی ‌براى همیشه در این تیم بماند. آن روزها على در امارات پادشاه بود و در بازارهاى دبى نباید دست در جیب‌اش می‌کرد. تمام فروشندگان خدا خدا می‌کردند او وارد مغازه آن‌ها شود و مقابلش تعظیم کنند. قداست کریمی ‌در بین شیخ نشینان به قدرى زیاد بود که حتى به عنوان شهروند افتخارى امارات هم معرفى شد، در حالى که طبق قانون این کشور به هیچ وجه به خارجى‌ها تابعیت داده نمی‌شود. اما کریمی‌استثنا بود. على‌رغم این‌ها، هیچ گاه هیجانى نداشت. انگار تمام این شرایط عادى بود.

جلالى می‌گوید: با هیچ کس حرف نمی‌زد. هیچ احساسى نداشت. اماراتى‌ها را خیلى تحویل نمی‌گرفت... 

پاتوق او یک فرش فروشى بود که گهگاهى به آن جا سر می‌زد. تفریح چندانى نداشت و تنها بعضى وقت‌ها کنار دریا می‌رفت. حالا، شاید دوباره چنین شرایطى انتظار على کریمی ‌را بکشد. در هفته‌هاى اخیر شایعه پیوستن او به الاهلى مطرح بوده، باشگاهى که حاضر است با پرداخت هر پولى کریمی‌ را بازگرداند.

شایعه بازگشت شماره ۸ به باشگاه شیاطین سرخ از زمانى مطرح شد که دوست نزدیک على کریمی‌ ملاقات محرمانه او و سران الاهلى را در فرودگاه دبى فاش ساخت. این شایعه تا هفته گذشته مطرح بود تا این که روزنامه‌ها اعلام کردند پیش نویس قرارداد دو طرف نوشته شده. اگر چه جلالى می‌گوید: تا این لحظه مذاکره‌ای صورت نگرفته، على پیشنهادهاى زیادى از کشورهاى عربى دارد ولى تا پایان فصل مذاکره نمی‌کند.

به گفته جلالى باشگاه‌هاى بزرگ اماراتى چون الوحده، الاهلى، الوصل و العین براى جذب کریمی ‌دندان تیز کرده‌اند، باشگاه نادى القطر و چند تیم عربستانى هم خواهان به خدمت گرفتن او هستند. مدیر برنامه‌هاى کریمی ‌این موضوع را تأیید می‌کند: تمام این‌ها هستند و با خود من تماس گرفته‌اند ولى تصمیم نهایى را على می‌گیرد نه من. اما بعید می‌دانم او فصل آینده در اروپا بماند. از حالا به بعد انگیزه‌هاى مالى، تصمیمات جادوگر را رقم می‌زند. 

ظاهراً کارهاى تجارى او تا مرز ورشکستگى پیش رفته و خرج بالا، هزینه‌هاى زیادى براى او در برداشته است. ظاهراً پول‌هاى کلانى که او از اماراتى‌ها دریافت کرده رو به پایان است.

جلالى می‌گوید: شرایط على سخت است. او غیر از فوتبال کار دیگرى هم بلد نیست. باز هم خدا را شکر که انگیزه‌هاى مالى باعث می‌شود او فعلاً فوتبالش را ادامه دهد وگرنه شک نکنید اگر به او یک میلیارد می‌دادند همین امروز خداحافظى می‌کرد. مطمئناً انتخاب او براى فصل بعد، باشگاهى خواهد بود که پول بیشترى بدهد. 

تنها باشگاه‌هاى متمول حوزه خلیج فارس می‌توانند پول‌هاى کلانى براى جذب جادوگر خرج کنند. سابقه نشان داده دست آنها به کم نمی‌رود و به خاطر دریبل‌هاى بازیکنى چون کریمی‌ حاضرند کلى پول بپردازند

عناوین آخرین یادداشت ها
خوش آمدید
تماس با مدیر سایت

آرشیو
عضویت در خبرنامه

تعداد بازدیدکنندگان : 252876
By Glseek.com
Powered by  MyPagerank.Net